PATRON

Leonid TeligaLeonid Teliga (ur.28 maja 1917 r., zm. 21 maja 1970), to żeglarz, dziennikarz, pisarz, pierwszy Polak, który samotnie opłynął Ziemię na jachcie "OPTY" w latach 1967 - 1969.
Teliga zdobył uprawnienia sternika morskiego na kursie w Jastarni przed II Wojną Światową, a w czasie wojny brał udział w kampanii wrześniowej jako podporucznik piechoty. Trafił do Armii Polskiej na zachodzie, gdzie podobnie jak wielu innych żeglarzy, został skierowany do lotnictwa. Latał w Dywizjonie 300 jako strzelec pokładowy. W 1947 r. wrócił do Polski. Pracował jako dziennikarz, autor i tłumacz, a w wolnych chwilach również jako instruktor żeglarstwa.
Od dawna planował samotny rejs wokół globu. Postanowił zrealizować go wyłącznie własnymi siłami i bazując na swoich oszczędnościach. Rejs jachtem "OPTY" rozpoczął się 25 stycznia 1967 roku, a trasa wiodła z Casablanki na zachód, uczęszczanymi szlakami, aby po drodze odwiedzić jak najwięcej portów: Wyspy Kanaryjskie, Małe Antyle, Kanał Panamski, Galapagos, Markizy, Tahiti, Bora-Bora, Fidżi, Dakar. Teliga wszędzie był uroczyście witany, a na oceanach często rozpoznawany przez załogi jachtów i statków wszystkich możliwych bander. Okrążenie kuli ziemskiej zabrało mu 2 lata i 2 miesiące. Po powrocie do kraju Teliga został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Na uwagę zasługuje fakt, że nasz patron w czasie samotnego rejsu walczył nie tylko z żywiołem oceanu, ale także z rozwijającą się chorobą nowotworową, Zmarł 21 maja 1970 roku. W czerwcu 1971 r. Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce przyjęła imię kpt. Leonida Teligi, w obecności honorowego gościa - Stanisława Teligi - brata wielkiego żeglarza.

W czerwcu 1971 r. Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce przyjęła imię kpt. Leonida Teligi.W obecności honorowego gościa Stanisława Teligi - brata wielkiego żeglarza, władz szkoły, miasta, rodziców i uczniów wmurowano pamiątkową tablicę na frontowej ścianie budynku. Uroczystość uświetniły występy chóru szkolnego i koła recytatorskiego.