Erasmus +

To już kolejne, szóste spotkanie nauczycieli ze szkół partnerskich biorących udział w programie ERASMUS+ „Wellbeing by Wellbean”. Tym razem koordynatorzy projektu spotkali się w Dublinie, stolicy Irlandii. Celem spotkania było zaprezentowanie międzynarodowego projektu stworzonego przez nauczycieli i uczniów ze szkół w Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Irlandii i Polski  ministrowi edukacji Irlandii. Pan Richard  Bruton, zajmujący się na co dzień sprawami szkolnictwa i nauki w Irlandii był bardzo zainteresowany programem, który skupia się na emocjach i uczuciach dzieci. Materiały dydaktyczne opracowane przez współpracujących ze sobą nauczycieli, strona internetowa www.thewellbeans.com, dydaktyczne gry planszowe i komputerowe oraz zestaw książek zawierający gotowe scenariusze do pracy z dziećmi, wywarły na nim ogromne wrażenie. Wiadomo, że dobre samopoczucie w okresie dzieciństwa jest warunkiem optymalnego rozwoju, efektywnego uczenia się, budowania satysfakcjonujących relacji z rówieśnikami oraz dorosłymi i samodzielnego radzenie sobie w dorosłym życiu. Jak powiedział p. Richard Bruton podczas spotkania z koordynatorami oraz uczniami z SN Bhrighde Naofa z Kinvara w Galway, nasz projekt, mający na celu rozwijanie u dzieci świadomości poczucia własnej wartości i dobrego samopoczucia, jest inwestycją w przyszłość.
Wizyta w Dublinie to również spotkanie z członkiem parlamentu, Ciaran Cannon, byłym ministrem do spraw kształcenia zawodowego, który wspiera nasz projekt od samego początku. P. Cannon był obecny na naszym pierwszym spotkaniu międzynarodowym w Kinvara w listopadzie 2015r. Tym razem, wspólnie z nauczycielami oraz uczniami, udzielił wywiadu dla  publicznej telewizji RTE promując projekt „Wellbeing by Wellbean”. Skrót wiadomości, które ukazały się w RTE2 news 9 marca, został zamieszczony na Facebook’u, ma już ponad 26 tys. odsłon.
Podczas wizyty w Irlandii nauczyciele odwiedzili konferencję poświęconą dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi „Special Educational Needs Conference”. Dr Jerome Schultz, neuropsycholog z USA, obecnie pracujący na  wydziale Harvard Medical School w Klinice Psychiatrii, zapoznał się z naszym programem oraz zestawem książek ze scenariuszami. Pozytywna opinia takiego specjalisty jest dla nas prawdziwym wyróżnieniem.
Wizyta w Dublinie była bardzo owocna. Czekamy na  ostatnie spotkanie projektowe w maju w Portugalii, które będzie podsumowaniem ciężkiej dwuletniej pracy całego międzynarodowego zespołu.

Bohater programu ERASMUS+ Wellbean razem z nauczycielami z usteckiej „Jedynki” postanowił odwiedzić najmłodsze dzieci. 24 lutego odbyły się zajęcia „Emocje i uczucia”  w grupie „0” w SP1, a 2 marca w Przedszkolu nr 1 w Ustce w grupach 6 i 3-latków. Zajęcia przeprowadzili  nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustce, Kamila Komorowska, Edyta Mirańska i koordynator projektu Ewelina Pietrzyk przy wsparciu Pani psycholog Małgorzaty Gierszewskiej. Wykorzystując fikcyjną postać Wellbean – fasolki symbolizującej dobre samopoczucie, scenariusze opracowane na stronie projektu www.thewellbeans.com oraz grę planszową „WELLBEAN’S FEELINGS”, nauczyciele przeprowadzili zajęcia mające na celu rozwijanie u dzieci świadomości poczucia własnej wartości i dobrego samopoczucia, umiejętności radzenia sobie z emocjami w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi. Różnorodne ćwiczenia pokazały dzieciom jak radzić sobie ze stresem, umiejętnie wyrażać uczucia zarówno pozytywne jak i negatywne. Głównym celem było podnoszenie umiejętności społecznych dzieci oraz zdobywanie podstaw wiedzy w zakresie rozróżniania występujących u nich stanów emocjonalnych (smutku, strachu i radości). Ponadto dzieci uczyły się pozytywnych strategii radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W zajęciach uczestniczyły wychowawczynie dzieci, P. Magdalena Masłowska, P. Aurelia Perkowska oraz P. Anna Andrzejewska, które pozytywnie oceniły pracę naszej „fasolki” z dziećmi. Podkreślały pomysłowość i przydatność projektu w działaniach z dziećmi dotyczącymi sfery uczuciowej.

Projekt Erasmus+ „Wellbeing by Wellbean” dzięki doskonałej współpracy i kreatywności szkół z Irlandii, Belgii, Portugalii, Hiszpanii i Polski cieszy się dużym zainteresowaniem różnych środowisk. Koordynatorzy projektu zostali zaproszeni do zaprezentowania dotychczasowych rezultatów pracy do ministerstwa w Brukseli przez Ministra Opieki Społecznej, Zdrowia Publicznego i Rodziny Jo Vandeurzen. Spotkanie odbyło się 14 listopada br. i była to pierwsza prezentacja projektu Ersamus+ w ministerstwie. Strona internetowa www.thewelbeans.com , scenariusze, gry oraz filmy, przygotowane przez nauczycieli ze szkół partnerskich, wywarły duże wrażenie na przedstawicielach ministerstwa oraz obecnego na spotkaniu dyrektora Scholastic group 14, pana Denisa Vonckers. Zaproponował on współpracę z innymi szkołami w Flandrii w celu sprawdzenia skuteczności programu Welbeing by Wellbeans. Mamy nadzieję, że pozwoli to upowszechnić projekt i zachęcić do korzystania z jego zasobów inne placówki oświatowe w  Europie.

 

Efektem pracy nauczycieli i uczniów z SP1 w Ustce w programie Erasmus+ są autorskie przedsięwzięcia:

- gry komputerowe, których bohaterem jest Wellbean, stworzone przez klasę VI b pod kierunkiem p. Jolanty Dobskiej;

- gra planszowa „WELLBEAN’S FEELINGS” opracowana przez p. Jolantę Dobską i p. Krzysztofa Woźniaka, w której uczniowie mają za zadanie zademonstrować wylosowane uczucie;

- piosenka o bohaterze projektu autorstwa p. Doroty Grześ oraz p. Kariny i Janusza Werrów;

- pokaz „fasolkowej” mody, przygotowany przez p. Ewelinę Pietrzyk, wychowawców i rodziców klas II i III, w którym uczniowie prezentowali stroje, miny, gesty wyrażające pozytywne i negatywne emocje.

 GRY KOMPUTEROWE

gra1 quiz  gra2

GRA PLANSZOWA

 

MODA FASOLKOWA

Od 28 do 30 września w ramach projektu ERASMUS+ gościliśmy nauczycieli z partnerskich szkół z Irlandii, Belgii, Hiszpanii i Portugalii.

Wizytę przygotowali nauczyciele języka angielskiego: p. Ewelina Pietrzyk – koordynator projektu, p. Kamila Komorowska, p. Dorota Grześ, nauczyciel informatyki: p. Jolanta Dobska we współpracy z pozostałymi nauczycielami naszej szkoły.

         Gości powitała piosenką, oczywiście w języku angielskim, klasa Ia wraz z wychowawczynią p. Jadwigą Szewczyk. Uczniowie wygłosili krótkie powitanie po angielsku, czym bardzo zaskoczyli nauczycieli z Europy. A później emocje już tylko rosły!

Nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w warsztatach cyrkowych, gdzie doskonalili znajomość języka angielskiego oraz próbowali opanować proste sztuczki cyrkowe, które tylko pozornie wydają się łatwe.

Ogromne wrażenie wywarły zajęcia robotyki oraz pokaz robotów i gier komputerowych tematycznie związanych z projektem stworzonych przez uczniów pod kierunkiem p. Jolanty Dobskiej, a także doświadczenia przeprowadzone przez wychowanków p. Joanny Borkowskiej w Pracowni Eksperymentu. Pani Anna Jaskulska zaprosiła gości na innowacyjne zajęcia dotyczące rozwiązywania konfliktów, natomiast klasa p. Iwony Siemaszko-Kaszuby zaprezentowała specjalną grę planszową o bohaterze projektu „Wellbean”. Klasa VI a wraz z wychowawcą p. Ewą Spiczak – Brzezińską przybliżyła gościom najciekawsze miejsca w Ustce w formie prezentacji multimedialnej.

Nauczycieli zachwyciły umiejętności artystyczne dzieci. Uczniowie klasy IIa przygotowani przez p. Karinę i p. Janusza Werrów tańczyli i grali na dzwonkach, zaś podopieczni p. Luby Hyńko przybliżyli sztukę origami.

Ponadto odbyły się spotkania ze Strażą Graniczną i warsztaty pamięciowe, przygotowane przez p. Edytę Mirańską, na których uczniowie popisywali się umiejętnością błyskawicznego zapamiętywania słówek w języku angielskim, czym wprawili naszych gości w osłupienie.

         Jakby tego było mało, przygotowaliśmy jeszcze przedstawienie na temat uczuć doświadczanych przez dzieci, tych pozytywnych i negatywnych. Nauczycieli z Europy zachwyciła gra aktorów - przygotowanych przez p. Ewelinę Pietrzyk i p. Dorotę Dragan, profesjonalne wykonanie piosenek - pod kierunkiem p. K. i p. J. Werrów i tańca - przygotowanego przez p. Magdalenę Masłowską oraz piękne dekoracje i stroje - autorstwa p. Stefanii Salachny, p. Lilli Marciniak, p. Agnieszki Markowskiej i rodziców. Ogromne brawa zebrał pokaz mody związanej z uczuciami, a także piosenka o uczuciach stworzona specjalnie na tę okazję przez p. Dorotę Grześ i państwa Werrów.

         Goście z innych państw Europy byli pod wrażeniem umiejętności naszych uczniów i poziomu prezentowanej przez nich wiedzy. Podobał im się również budynek szkoły, jej otoczenie, barwne dekoracje w salach i na korytarzach.

         To była bardzo owocna wizyta. Pozwoliła na wymianę doświadczeń między nauczycielami i zacieśnianie naszych więzi z Europą. Nasze przedsięwzięcia podjęte w ramach projektu ERSMUS+ promowaliśmy w telewizji TVP Gdańsk, Teleexpressie, Radiu Koszalin i RMF MAXX oraz lokalnej prasie „Moje Dwumiasto”.