Aktualności

Aktualności

Tuż przed astronomiczną wiosną w naszej szkole robi się naprawdę zielono. Już od kilku lat Jedynkowa Rodzina świętuje w rytmie irlandzkiej muzyki. Dzięki wcześniejszej współpracy w projektach Erasmus+ z irlandzkimi szkołami Dzień św. Patryka na stałe wpisał się w kalendarz naszych imprez.
Uczniowie i nauczyciele tradycyjnie starają się w tym dniu ubierać na zielono. Każdy otrzymuje koniczynkę - symbol Irlandii. Na szkolnych korytarzach, dzięki plakatom przygotowanym przez uczniów, można przeczytać informacje na temat tego kraju i jego patrona. Nie zabrakło też zielonych smakołyków - ciast i galaretek.
W tym roku dodatkową atrakcją był występ dziewcząt ze szkoły tańca irlandzkiego z Gdańska – ISTA School Poland. Tancerki w pięknych strojach zaprezentowały tradycyjne układy choreograficzne, opowiadały o historii i kulturze Zielonej Wyspy, a nasi uczniowie wzięli udział w krótkich warsztatach tanecznych.
I tak w taneczno - zielonych nastrojach czekamy na nadejście prawdziwej wiosny!


Jak co roku, śpiewająco i po angielsku, nasi uczniowie zmagali się w Szkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej „YOU CAN SING”. Tradycyjnie, jury w składzie: Karina Werra, Janusz Werra, Kamila Komorowska, Dorota Grześ oraz goście - absolwenci naszej szkoły - Katarzyna Dacków oraz Mateusz Werra, miało trudny orzech do zgryzienia. Zanim więc ogłoszono werdykt, obrady trwały długo i były bardzo burzliwe. Ostatecznie przewodnicząca jury zdecydowała o przyznaniu nagród ex aequo w drugiej kategorii, klas IV- VII. 

Po wysłuchaniu 19 utworów nagrody i wyróżnienia otrzymali następujący wykonawcy:
GRAND PRIX – Natalia Łepkowska

W kategorii klas I-III
I m-ce – Klaudia Dzedzej
II m-ce – Anna Ćwigoń- Szymczak
III m-ce – Abigail Pawłowska
Wyróżnienia otrzymały: Maria Luniak i Zuzanna Chyżyńska.

W kategorii klas IV-VII
I m-ce – Paulina Bąbelek i Marika Majchrzak
II m-ce – Natalia Nikodemska i Kornelia Lisińska
III m-ce – Hanna Żyłka i Katarzyna Gumbis
Wyróżnienia otrzymały: Anna Ocha i Marianna Kargul.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!

We wtorek, 5 marca, naszą szkołę po raz kolejny odwiedzili przedstawiciele Chorągwi Komturstwa Gniewskiego, którzy zaprezentowali uczniom „Jedynki” niezwykle barwne i opowiedziane z dużą dozą humoru wydarzenia z europejskiej historii.

Klasy IV-VI wzięły udział w pokazie pt. „Starożytność”, dzięki któremu przeniosły się do czasów antycznej Grecji i Rzymu. Uczniowie mogli obejrzeć, a nawet przymierzyć stroje z epoki, wziąć do ręki broń i tarcze starożytnych wojowników. Dzięki rekwizytom, będącymi dokładnymi replikami sprzętów używanych w danej epoce historycznej, mogli poczuć się jak dawny hoplita czy legionista. Sporą część pokazu zajęła niezwykła opowieść o greckiej falandze, armii Imperium Rzymskiego i gladiatorach.

Uczniowie klas VII - VIII wzięli natomiast udział w lekcji dotyczącej najważniejszych wydarzeń XIX wieku. Zajęcia poruszały zagadnienie powstań narodowo - wyzwoleńczych. Bogactwo strojów i uzbrojenia przybliżyło młodzieży rolę kosynierów czy wojska Księstwa Warszawskiego. W wędrówce przez lata spotkali postać Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego, Piotra Wysockiego oraz Józefa Piłsudskiego.

Idea „Żywej lekcji historii” to połączenie atrakcyjnej dla uczniów formy zajęć z wiedzą historyczną. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnego spotkania z naszymi gośćmi.

1 marca 2019 r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce odbył się XX Powiatowy Konkurs „Mistrz Ortografii Powiatu Słupskiego”. Został on przygotowany przez nauczycieli ZSOiT oraz Starostwo Powiatowe w Słupsku, które ufundowało nagrody dla zwycięzców. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 54 przedstawicieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnicy zmierzyli się z dwoma tekstami obfitującymi we wszelkiego rodzaju trudności ortograficzne, wśród których niewątpliwie najwięcej problemów sprawiły zasady łącznej i rozdzielnej pisowni, np. wyraz tuż-tuż, rybożerne trzewikodzioby, ponadtrzydziestoletni, miniszybki, stójże, niby-domek, półfantastyczny, poobiednia, gdzieniegdzie, po prostu. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów z klasy VII (Maja Stokowska, Iwo Miśkowiak, Nikodem Chrostowski, Maciej Mazur) i 1 ósmoklasista (Borys Basiński). Udowodnili oni, że ich świadomość i czujność ortograficzna jest na wysokim poziomie. Ilość błędów popełnionych przez nasze dzieci w obu dyktandach była niewielka. Jednak bezkonkurencyjny okazał się być siódmoklasista, Iwo Miśkowiak. Zdobył on I miejsce.
Jesteśmy z niego bardzo dumni i cieszymy się, że tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Słupskiego szkół podstawowych i gimnazjalnych należy do ucznia naszej szkoły!! :)
Na zakończenie spotkania swoje uznanie dla śmiałków stających w konkursowe szranki wyraził Wicestarosta Powiatu Słupskiego p. Rafał Konon, który pogratulował młodzieży doskonałej znajomości niełatwej polskiej ortografii oraz wręczył laureatom dyplomy i nagrody rzeczowe.


W sobotę 02.03.2019 r. klasy VIA, VIS i VIIB wybrały się wspólnie z wychowawcami na wycieczkę do Jump2Sky – Parku Trampolin w Bolesławicach, koło Słupska. Na trampolinach można było ćwiczyć różne figury – skoki, przewroty i salta pod bacznym okiem instruktorów oraz stoczyć bitwę w basenie z gąbkami.
Uczniowie bardzo chętnie korzystają ze spotrowych atrakcji w wolnym czasie, rozwijają swoje zainteresowania sportowe oraz integrują się ze sobą.
Taka aktywność fizyczna jest dla naszych uczniów świetną zabawą i wspaniałym relaksem.