Aktualności

Aktualności

Flag of Poland1 RGB 255 0 0  belgien  portugal  turcji 300x188  spanien  flagge island  irlandia  flagge norwegen

Jedynka to szkoła z pasją. Nauczyciele dokładają starań, aby uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności na różnych płaszczyznach. W dobie nowoczesnej technologii i szerokich możliwości nasza szkoła stara się zapewnić dzieciom wszechstronne wykształcenie zgodne z europejskimi standardami.

Już po raz szósty SP1 w Ustce będzie realizować program europejski Erasmus+, wcześniej szkoła brała udział w projektach: Socrates i Comenius. Obecnie przez dwa lata będziemy uczestniczyć w dwóch projektach.

Pierwszy z nich to „Coding is Fun!”, w którym razem ze szkołami z Belgii, Hiszpanii, Portugalii i Turcji postaramy się przybliżyć uczniom tajniki astronomii, robotyki, technologii komputerowych jak również rozwijać ich umiejętności w zakresie nauk ścisłych, matematyki czy języków obcych. W tym projekcie po raz pierwszy nasza szkoła jest głównym koordynatorem, będzie nadzorować stopień realizacji założeń programu przez wszystkie biorące w nim udział placówki.

Drugi projekt „Seaways, Pathways of International Learning” dotyczy tematyki bliskiej każdemu, kto mieszka nad morzem. Ochrona mórz i oceanów, rozwijanie wśród uczniów poczucia odpowiedzialności za nasze morskie środowisko, bezpieczeństwo nad wodą, rozwój sportów wodnych, przemysłu związanego z morzem, a także morze jako nasze dziedzictwo – to główne obszary tematyczne projektu, w którym jako szkoła partnerska będziemy współpracować z nauczycielami i uczniami innych nadmorskich krajów, a mianowicie z Irlandii, Islandii, Hiszpanii i Norwegii.

Przez dwa lata nauczyciele będą brać udział w szkoleniach organizowanych przez wszystkie partnerskie szkoły. Uczniowie, dzięki nowoczesnym komunikatorom będą mogli poznać rówieśników z innych krajów i poszerzyć swoją wiedzę z wybranych przedmiotów. Znajomość języków obcych, w szczególności języka angielskiego, na pewno bardzo się przyda i będzie doskonalona w czasie realizacji zadań projektowych.

Mamy nadzieję, że praca w projektach europejskich przyniesie uczniom i nauczycielom wiele korzyści, satysfakcji, pozytywnych emocji i dobrej zabawy. Zaczynamy kolejną przygodę z programem Erasmus+.

Koordynator programów Erasmus+ w SP1 w Ustce

Ewelina Pietrzyk

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustce informuje, że w nowym roku szkolnym 2019/2020 szkoła nie przystępuje do ubezpieczenia NNW grupowego uczniów. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej ubezpieczenie uczniów jest jedynie w gestii rodziców. Obecne ubezpieczenie obowiązuje do dnia 31.08.2019.

Od dnia 01.09.2019 prosimy o indywidualne ubezpieczenie dzieci w wybranej przez siebie firmie ubezpieczeniowej.

21 maja 2019r. odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w indywidualnej lekkoatletyce na Stadionie 650-lecia w Słupsku. Nasza reprezentacja dziewcząt zajęła 2 miejsce w punktacji zespołowej!

Największy sukces indywidualnie odniosła Anna Stodoła (7b), zdobywając 3 złote medale w biegu na 100m, 300m i w sztafecie 4x100m wraz z koleżankami: Katarzyną Gumbis (7a), Pauliną Wac (8a) i Alicją Moniatowicz (8c).

Paulina Wac zajęła 3 miejsce w biegu na 600m. O podium otarli się, zajmując 4 miejsce: Alicja Moniatowicz w biegu na 300m, Alicja Maciejuk (8a) w biegu na 1000m i Sebastian Szyca (8c) w biegu na 300m.

Anna Stodoła swoimi wynikami wywalczyła awans do Finału Wojewódzkiego zawodów, które odbyły się w Słupsku 28 maja. Tam odniosła kapitalny sukces, zdobywając brązowy medal w biegu na 300m z rekordem życiowym 43.08s i 9 miejsce w biegu na 100m.

Sukces naszych uczniów jest tym większy, iż musieli rywalizować z kolegami o rok, a nawet 2 lata starszymi. Opiekunem sportowców był p. Maciej Troczyński. Wielkie gratulacje!!! Brawo!!!

 

5 czerwca uczniowie klas VI wzięli udział w „Debacie”, która miała charakter krótkiej interwencji profilaktycznej. Jej zadaniem było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej.  

Program profilaktyczny „Debata” oparty jest na trzech strategiach:

STRATEGIA I – Korekta przekonań normatywnych – jest osią całego programu. Ta strategia jest realizowana przez przeprowadzenie ankiety i stopniowe odkrywanie jej wyników, co ujawnia faktyczne, a nie hipotetyczne zachowania destrukcyjne w grupie oraz postawy pro – abstynenckie. Strategia I dotyczy również wyboru zabawy na trzeźwo, burzy stereotyp, że nie ma zabawy bez narkotyków i alkoholu.

STRATEGIA II – Kształtowanie systemu wartości – następuje w momencie ukazania sprzeczności picia z rozwojem przyjaźni, miłości oraz ról kobiecych i męskich.

STRATEGIA III – Wiedza o realnych konsekwencjach – pojawia się w momencie analizy następstw używania narkotyków i alkoholu. Polega także na ukazaniu młodzieży niewidocznych strat rozwojowych dotyczących zwłaszcza kontaktów międzyludzkich: komunikacji, przyjaźni, miłości, bycia towarzyskim i umiejętności zabawy.

Autorem programu jest pan Krzysztof Wojcieszek, profesor nadzwyczajny doktor habilitowany PEDAGOGIUM Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie. W naszej szkole realizatorem „Debaty” była pani Kinga Tomasik, której serdecznie dziękujemy za promowanie zachowań prozdrowotnych w usteckiej Jedynce.

Uczniowie usteckiej „Jedynki” od lat biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „FOX” pod patronatem naukowym Instytutu Filologii Angielskiej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i co roku odnoszą w nim sukcesy potwierdzając swoje umiejętności językowe. W tym roku do konkursu przystąpiło 42 uczniów z naszej szkoły z klas III-VIII. Aż siedem osób uzyskało wynik bardzo dobry lub dobry, co oznacza miejsca II i III w kraju. Oto wyróżnieni uczniowie:

- Anna Ćwigoń- Szymczak- wyróżnienie za bdb wynik

-Anna Mirańska- wyróżnienie za db wynik

-Aleksander Nurkowski- wyróżnienie za bdb wynik

- Magdalena Maciejuk- wyróżnienie za bdb wynik

- Nikola Pikuła- wyróżnienie za db wynik

-Kamil Niemkowicz- wyróżnienie za db wynik

-Borys Basiński- wyróżnienie za bdb wynik

 

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!