Aktualności

Aktualności


17 marca obchodzony jest Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. Jest to irlandzkie święto narodowe i religijne. Współcześnie przyjmuje postać wielkich zabaw w wielu państwach. Również w naszej usteckiej Jedynce świętujemy je już po raz kolejny.

Tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, dlatego zachęciliśmy uczniów i nauczycieli naszej szkoły do ubrania się w zielone rzeczy lub zielone elementy. Każdy otrzymał zieloną koniczynkę, która jest jednym z symboli Irlandii. Na korytarzach rozbrzmiewała irlandzka muzyka, przy taktach której można było posilić się zielonymi galaretkami i ciastami.


Piosenka o Molly Malone, prezentacja o Św. Patryku oraz zielone słodkości- to atrakcje przygotowane przez klasy IIa, IVc, IVs, Va, Vs i VIIb. Kulminacją był pokaz mody i konkurs na najlepszy strój Leprechaun’a, w którym udział wzięli uczniowie klas II, III i IV. Zwycięzcami zostali: Oliwier Borysewicz, Liliana Kapusz i Wojciech Żal.


GRATULUJEMY !

Nikt nie wątpi w to, że Internet jest jednym z największych osiągnięć naszych czasów. Pozwala lepiej i szybciej poznawać świat, komunikować z ludźmi z najodleglejszych zakątków kuli ziemskiej oraz zdobywać wiedzę. Dzięki niemu możemy skorzystać z rozrywek oferowanych na wielu portalach, np. gier, filmów, pomocy edukacyjnych. Jednakże korzystanie z internetu niesie ze sobą potencjalne zagrożenia.

Wśród wielu działań podejmowanych w usteckiej „Jedynce” dotyczących cyfrowego bezpieczeństwa naszych uczniów zostało zaprezentowane przedstawienie pt. „Bajkowo o Internecie”. Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia oraz Królewna Śnieżka wprowadzili uczniów w świat bezpiecznego internetu. Bohaterowie przestrzegali uczniów przed umawianiem się z nieznajomymi w sieci, podawaniem swoich danych osobowych, udostępnianiem wizerunku i zdjęć oraz konsekwencjami hejtowania. Pokazali, jak ważne jest zabezpieczanie urządzeń mobilnych przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami. Zwrócili też uwagę na konieczność instalowania i aktualizowania programów antywirusowych.

Inscenizację przygotowali uczniowie klasy IV b i VII b pod opieką wychowawców p. M.Bratasz i J. Dobskiej. O oprawę muzyczną zadbał p. Janusz Werra. Piosenki prezentowane przez solistów oraz zespół wokalny „Prymka” dopełniały treści przekazywane podczas sztuki. Kompterową dekorację przygotowała p. Agnieszka Babieracka.

Dzięki spektaklowi uczniowie w przyjemny sposób utrwalili zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, w myśl przysłowia: „uczyć bawiąc”.

 

bieg po zdrowieWedług badań HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) z 2010 r. dzieci po raz pierwszy sięgają po papierosy już w wieku 11 lat, a nawet wcześniej (13,1%). Okres krytyczny, kiedy uczniowie próbują różnych używek, przypada na przedział 9–10 lat. Badania CBOS „Młodzież 2013” wskazują, że wśród młodzieży szkolnej (11–15 lat) próby palenia podjęło 44%. Podejmowanie prób palenia i częstość palenia wzrastają z wiekiem, szczególnie pomiędzy 11. a 13. rokiem życia.

Mając na uwadze powyższe statystyki, już po raz drugi uczniowie klas IV wystartowali w biegu po swoje zdrowie. Mamy nadzieję, że wszyscy dobiegną do mety i będziemy mogli wspólnie czerpać korzyści płynące z realizowanego programu profilaktycznego.

Program „Bieg po zdrowie” powstał w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym celem programu jest opóźnienie lub zapobieżenie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Istotnym celem realizowanej edukacji prozdrowotnej jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów dotyczących zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podczas cyklu zajęć dzieci przeprowadzają wywiady z osobami niepalącymi, liczą koszty, jakie generuje palenie papierosów, pracują w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów lub tworzą komiks z bohaterami programu. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie są zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, refleksji czy pomysłów. Aktywny udział sprzyja identyfikowaniu się z omawianą tematyką i motywuje do tego, aby zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu.

Edyta Mirańska
Pedagog w SP1

2 marca uczniowie klas IV – VII wzięli udział w ciekawym widowisku historycznym „Rycerze i wojowie za czasów Piastów”. Poznali zwyczaje rycerskie, kodeks honorowy oraz uczestniczyli w pasowaniu na rycerza. Mogli też podziwiać stroje wojów z epoki pierwszych Piastów, a nawet przymierzyć zbroję rycerską z czasów bitwy pod Grunwaldem.

Uczniom bardzo podobała się taka forma zajęć, nie tylko poszerzyli swoją wiedzę historyczną, ale także świetnie się bawili.

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Aby uczcić pamięć żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963, uczniowie klas VI i VII – pod kierunkiem nauczyciela historii, p. K. Borysiewicza – przygotowali plakaty poświęcone sylwetkom Żołnierzy Niezłomnych. Zostały one wyeksponowane na szkolnym korytarzu i wzbudzają duże zainteresowanie uczniów i rodziców.

Ponadto na naradach klasowych, lekcjach historii oraz edukacji wczesnoszkolnej wychowawcy przypominali uczniom bohaterów, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej władzy komunistycznej. Nauczyciele wykorzystali prezentacje multimedialne oraz materiały przygotowane przez MEN i Kancelarię Prezydenta RP.