Usteckie Potyczki Ortograficzne

7 listopada w kinie „Delfin” odbyły się I Usteckie Potyczki Ortograficzne zorganizowane przez Bibliotekę Miejską w Ustce w ramach projektu #MŁODZI CZYTAJĄ 2.0. W międzypokoleniowym dyktandzie mógł wziąć udział każdy chętny, niezależnie od wieku. Naszą szkolną „Jedynkę” reprezentowali uczniowie klas ósmych, którzy zmierzyli się z tekstem naszpikowanym trudnościami ortograficznymi. W przerwie uczestnicy dyktanda mogli odreagować stres, oglądając występ kabaretowy i wokalny Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wizyta przedszkolaków

W środę, 6 listopada, mieliśmy okazję kolejny już raz gościć w naszej szkolnej bibliotece grupę przedszkolaków wraz z opiekunami z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Ustce. Maluchy z wielką radością zapoznały się z ciekawym i magicznym dla nich miejscem. Większość dzieci miała już okazję gościć w naszej bibliotece, ale dla niektórych z nich była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.

Tematem spotkania było powstanie państwa polskiego według legendy „O Lechu, Czechu i Rusie” w związku z obchodami Święta Niepodległości. Po wysłuchaniu opowieści przeczytanej przez nauczyciela bibliotekarza rozpoczęła się zagorzała dyskusja na trudne tematy. Przedszkolaki próbowały wyjaśnić, co rozumieją przez znaczenie słowa „wolność” oraz „niepodległość”. Poznały nazwę pierwszej i kolejnej stolicy Polski, barwy znajdujące się na polskiej fladze oraz wygląd godła naszego kraju. Na koniec spotkania dumnie zaprezentowały swoją znajomość hymnu polskiego, który wspólnie odśpiewaliśmy.

Spotkanie odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze. Bezpośredni kontakt dzieci z książką i biblioteką rozbudził ich wyobraźnię i poszerzył wiedzę. To było piękne spotkanie z maluchami…. oraz z historią.

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie.

Chcę być kimś!

W środę 17 października w Bibliotece Miejskiej w Ustce uczniowie klasy VII a i VII b wzięli udział w warsztatach motywacyjnych z Michałem Zawadką - autorem i twórcą rozwojowych programów warsztatowych dla dzieci i młodzieży, założycielem Mind&Dream, jedynego wydawnictwa w Polsce ukierunkowanego na rozwój osobisty oraz społeczny młodych ludzi. Za swoją działalność pan Michał był nominowany do Głównej Nagrody w kategorii Upowszechniania Czytelnictwa Polskiej Sekcji IBBY.

Autor ten tworzy książki w oparciu o obserwacje potrzeb współczesnej młodzieży, wyzwań i problemów socjologicznych oraz wychowawczych. Jego publikacje odpowiadają na potrzeby społeczne w obszarze wspierania młodych pokoleń w rozwoju, a także budowaniu świadomego       i zaangażowanego społeczeństwa. Trener motywacyjny przemawia do swojego czytelnika językiem wyobraźni, który doskonalił na scenach wielu teatrów.

Spotkanie z panem Michałem było „strzałem w dziesiątkę”. Warsztaty okazały się niezwykle energetyczne. Pisarz od razu skupił na sobie uwagę uczniów, pobudzając zebranych do aktywnego uczestnictwa. Było to spotkanie pełne humoru, radości i uśmiechu, ukazujące zarazem bardzo ważne treści.

Podczas warsztatów autor:

• przekonywał, że wystąpienia przed klasą i nauczycielami wcale nie są trudne;
  • zachęcał do zamiany oceniania na docenianie siebie;
  • uczył, jak słuchać innych, w jaki sposób się komunikować, aby druga osoba dobrze nas zrozumiała;
  • odkrywał z uczniami, że JA jestem dla siebie najważniejszy w życiu; nie telefon, nie to, co ktoś o mnie powie, ale tylko JA mogę wpłynąć na swój własny rozwój;
  • zachęcał do czytania, które wzbogaca słownictwo, stany emocjonalne, aby się dowiedzieć, co jest dla mnie dobre, a co niebezpieczne;
  • przekonywał, jak dostrzec w sobie siłę i piękno.

W czasie spotkania pan Michał pokazał uczniom m.in. sposoby radzenia sobie ze stresem oraz uczył, jak pokonywać lęk przed oceną innych. Warsztaty motywacyjne okazały się rewelacyjną i niezapomnianą formą nauki.