Aktualności

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii społecznej „Dobrze cię widzieć” realizowanej w ramach projektu „Bezpieczna droga”. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży. Chodzi o wykształcenie - zwłaszcza u dzieci, których zdrowie i życie jest najważniejsze - właściwych sposobów zachowania się na drogach. Dzieci muszą być bezpieczne - gdy idą do szkoły, wracają z zajęć do domu, wychodzą z tramwaju lub autobusu, przechodzą przez skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, jadą rowerem na wycieczkę. I w każdej innej sytuacji w ruchu drogowym.
Bez względu na to, w jaki sposób dziecko porusza się po drodze - jako pieszy, rowerzysta czy pasażer - powinno być widoczne dla pozostałych uczestników ruchu.

Człowiek idący po zmroku nieoświetloną drogą jest widoczny z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów. Nawet jeśli kierowca jedzie wolno, ma tylko kilka sekund na reakcję, np. na bezpieczne ominięcie tej osoby, skręt albo hamowanie. To bardzo mało. Natomiast kiedy pieszy ma na sobie jakiś element odbijający światło, kierowca widzi go z odległości kilkuset metrów. A więc noszenie odblasków wielokrotnie zwiększa szansę na szczęśliwe dotarcie do celu.

W ramach kampanii każdy uczeń naszej szkoły otrzymał kamizelkę odblaskową. W klasach najmłodszych z pomocą przyszedł policjant, który przypomniał najważniejsze zasady związane z bezpieczeństwem dzieci na drogach:

  • Noś kamizelki odblaskowe lub inne elementy odblaskowe w warunkach niedostatecznej widoczności.
  • Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a jak ich nie ma, to z pobocza. Dopiero jeśli nie ma pobocza albo czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni.
  • Ale pamiętaj, idź jak najbliżej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu samochodowi.
  • Jeśli idziesz poboczem lub jezdnią, to idź lewą stroną drogi, tak żebyś widział nadjeżdżający samochód. Jeśli idziesz z kolegą lub koleżanką, to idź jeden za drugim. 
  • Z drogi dla rowerów korzystaj tylko, jak nie ma chodnika lub pobocza. Na drodze dla rowerów powinieneś ustąpić rowerzyście. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych.
  • Nie wchodź na jezdnię tuż przed pojazdem. Jeśli nadjeżdżający samochód jedzie szybko lub jest blisko – zaczekaj aż przejedzie.
  • Nie przekraczaj jezdni w miejscu niedozwolonym i pamiętaj, by nie wchodzić na jezdnię przy czerwonym świetle.